Kao trgovce, sigurno vas zanima kako različiti oblici poticanja prodaje, poput oglašavanja, PR sadržaja, direktnog marketinga i promocije na mjestu prodaje, utječu na odluke o kupovini (online) kupaca. Odgovore nudi istraživanje Shopper’s Mind – sMind 2016 koje je provedeno na slučajnom uzorku od 4.436 hrvatskih korisnika interneta.
Prema istraživanju, prošle je godine od svih oblika promocije najučinkovitije bilo oglašavanje koje je potaklo kupovne odluke kod 60 % online populacije u Hrvatskoj. Daleko na drugom mjestu, s gotovo četvrtinom udjela, slijedi direktni marketing, zatim različit PR sadržaj s 21 % te promocija na mjestu prodaje sa 9 %.
Zanimljive razlike vidljive su u pregledu pojedinačnih oglašivačkih kanala. Najučinkovitijima su se pokazali oglasi na internetu, odnosno banneri koji su na kupovinu potakli više od trećine ispitanika, slijedili su oglasi na društvenim mrežama te s jednakim udjelom, članci na internetu i direktna e-pošta. Znatno dalje od spomenutih oblika oglašavanja našli su se TV oglasi i oglasi u časopisima, ali treba napomenuti da je istraživanje proučavalo isključivo online kupovinu.
KOD WEB KUPOVINE NAJUČINKOVITIJI OBLICI PROMOCIJE SU BANNERI, OGLASI NA DRUŠTVENIM MREŽAMA I DIREKTNA E-POŠTA
Među učinkovitije oblike poticanja web kupovine moramo spomenuti još i AdWord oglase koji su na odluke o kupovini utjecali sa velikih 18 %. Kako je vidljivo i iz gornje infografike, oglašivači ne smiju zanemariti ni promociju kroz izravni marketing, odnosno kroz direktnu e-poštu te tiskane kataloge i brošure. Direktna e-pošta utjecala je na odluke o kupovini kod 19 % ispitanika dok se 9 % ispitane hrvatske online populacije složilo da na odluke o kupovini utječu katalozi i brošure trgovaca.
Demografske razlike provjerili smo u Consumer Barometru prema kojem su, kada je riječ o utjecaju oglašavanja prema spolu, žene podložnije televizijskom oglašavanju dok na muškarce više utječu online i radio oglasi.
Zanimljiva je i usporedba prema starosnim skupinama. Prema Consumer Barometru, online oglašavanju najpodložniju starosnu skupinu čine potrošači od 25-34, oglasima na televiziji najviše vjeruje skupina od 35-44 godine, oglasima u trgovini vjeruje najviše pripadnika skupine od 45-54 godine dok radio oglašavanje ima najviše utjecaja na mlađe od 25.
Članak je preveden sa Shopper’s Mind Slovenija – smind.si.